Botoks

Botoks

Botoks yüzdeki kırışıklıklarını giderilmesi amacıyla uygulanan kozmetik işlemlerin başında gelmektedir. Bir bakterinin toksini kas- sinir kavşağında kasların kasılmasına neden olan maddelerin salınımı engeller. Böylece kasların kasılması zayıflatılarak ciltte oluşan kırışıkları azaltır.
FDA (Amerikan ilaç araştırma birimi) tarafından onaylı olup yaklaşık 15-20 yıldır aktif olarak kullanılmaktadır.
 • Kullanım alanı nerelerdir?

  Botoks alındaki yatay ve dikey çizgilerin, iki kaş arasında, göz çevresinde (kaz ayakları), dudak kenarlarında ve yanaklarda oluşan kırışıklıkların, boyun orta hatta oluşan bantların azaltılmasında etkilidir. Bununla beraber koltuk altında, ellerde ve ayaklardaki terlemelerde de etkili tedavi sağlar.

 • Etki süresi nedir?

  Botoksun etkisi doza ve kişiye bağlı değişmekle beraber 3-5. günlerde başlar. Kırışıklık giderilmesinde etki süresi 4-6 ay iken, terleme tedavisinin etki süresi 6-9 ay civarındadır.

 • Uygulama zamanı hangi yaştır? Kimlere uygulanmaz?

  Botoks erişkin yaş grubunda herhangi bir dönemde uygulanabilir. Bununla beraber hamilelere, emzirme dönemindeki kadınlara, otoimmün hastalığı olan kişilere, benzer ilaçlara karşı alerjisi mevcut olanlara, uygulama alanında aktif cilt enfeksiyonu veya hastalığı olanlara uygulanmamalıdır.

 • Botoks uygulaması nasıl yapılır?

  İşlem öncesi uygulama alanlarına lokal anestezik krem tatbik edilir. İşlem süresi 10-30 dakika arası değişir. Uygulama sonrası 2-3 saat yüzün yıkanmaması, o bölgelere masaj yapılmaması, düz veya eğilerek uzun süre durulmaması gerekir.

 • Yan etkisi var mıdır?

  Botoks sonrası en sık uygulama alanında kızarıklık, morluk olabilir. Bununla beraber göz kapağı düşüklüğü, çift görme ve göz kapağında çekme gibi ciddi komplikasyonlar da görülebilir.
  Botoks lokal etkili bir ilaçtır. Etkisi uygulanan bölge ile sınırlı kalır.

top