Dolgu Estetiği

Dolgu Uygulaması

Botoks ile beraber en sık uygulanan kozmetik işlemlerin başında gelmektedir. Özellikle yüz bölgesinde derinleşmiş kırışıklıklar hyaluronik asit ve benzeri maddeler ile doldurulup, yüze daha genç ve doğal bir görünüm kazandırılır.
 • Dolgu kalıcı mı, geçici mi olmalı?

  Geçici dolgular 6ay ile 2 yıla yakın bir ömre sahiptirler. Bu nedenle uygulama sonrası hasta tedaviden memnun kalmadığında geri dönüş olabilir iken; kalıcı dolgularda bu imkân daha kısıtlıdır. Bu sebepten ötürü dünyada sıklıkla geçici dolgular kullanılmaktadır.

 • Dolgunun uygulanma alanları nelerdir?

  Alındaki kırışıklıklarda, kaş arası kırışıklıklarda, burundan her iki ağız köşesine uzanan katlantı alanlarında, dudaklarda, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde, eldeki kırışıklıkların giderilmesinde dolgu etkili bir yöntemdir.

 • Hangi yaşlarda yapılabilir? Kimlere uygulanmaz?

  Erişkin herhangi bir yaşta dolgu uygulaması yaptırılabilir. Hamile ve emziren kadınlara uygulamama yapılmaması tavsiye edilir.

 • Etki süresi nedir?

  Kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak ortalama etki süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir.

 • Dolgu uygulaması nasıl yapılır?

  Uygulanacak alanlara lokal anestezik krem veya enjeksiyon yapıldıktan sonra konforlu bir şekilde işlem gerçekleştirilebilir.

 • Yan etkileri nelerdir?

  Uygulama alanlarında geçici şişlik, morluk ve kızarıklık olabilir. Bununla beraber enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar nadiren görülür. İlerleyen dönemlerde kullanılan maddelere bağlı olarak uygulama alanlarında ele gelen noktasal sertlikler görülebilir.

top