Liposuction

Liposuction

Vücudumuzun belli bölgelerindeki fazla yağ dokusunun özel vakum sistemi ile vücuttan
uzaklaştırılması işlemine liposuction denir.
 • Neden yağ birikimi olur? Yağ hücrelerinde artış olur mu?

  Farklı sitelerde konu ilgili birçok açıklama mevcuttur. Evet, yağ hücre sayımız sabittir. Yağlanmaya sebep olan sayısal olarak sabit yağ hücrelerinin genişlemesidir. Ameliyat sonrası yağ hücre sayısında azalma olacaktır.

 • Birçok teknik var, hangisi en iyisi?

  Klasik yöntemde mekanik olarak kanüller yardımı ile yağ dokusu emilir. Lazer, Vaser, ultrasound yardımlı liposuction, ‘power asssissted liposuction’ gibi birçok teknikte ise yağ hücreleri eritilir ve sonrasında normal klasik yöntem ile emilerek vücut dışına alınır. Burada teknikler arasında biraz farklılık olmakla beraber temel prensip ve mekanizma aslında aynıdır.

  Lütfen her yeni çıkan ve reklamı yapılan yöntemleri bilimsel ve güvenilir kaynaklardan okumadan tercih etmeyin!

 • Ameliyatla ne kadar kilo veririm?

  Bu işlem ile ilgili en güzel sorulardan birisi bu soru. Liposuction ile vücut konturunuz düzeltilir. Liposuction bir kilo verme aracı ve ameliyatı değildir. Bunun için bu ameliyatı olmak için başvuran 10 kişiden 4’ ünü ameliyat etmeyip diyet, spor gibi diğer seçeneklere yönlendiriyorum.

 • Ameliyat nasıl olmakta?

  Liposuction bir ameliyattır ve bence küçük lokalize bölgeler (gıdık gibi) hariç öğlen arası tatilinde ofis ortamında yapılmamalıdır. Karın bölgesi, sırt, basenler, kalça ve uyluk bölgesini içeren ameliyatlar genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Yapılacak bölgeye göre değişmekle beraber ameliyatlar 2-4 saat arasında değişmektedir. Hasta bir gün hastanede yatarak takip edilir.

 • Ameliyat sonrası korse ya da özel kıyafet giymeli miyim?

  Evet. Çünkü yağ alınan bölgelerde ödemin olmaması ve derinin düzgün şekil alabilmesi için 4-6 hafta arasında bu kıyafetler giyilmelidir.

 • Tekrar kilo alırsam şikâyetlerim tekrarlar mı?

  Evet.
  Sonraki soru şöyle olmalı: ama yağ hücre sayısı azalmıştı. Evet, yağ hücre sayısı azalır fakat geride kalan yağlar genişler (hipertrofiye uğrar).

 • Maksimum kaç litre yağ alınır?

  Maksimum 5 litre yağ alınmalıdır. Bu sayı aşıldığında riskler başlar.

 • Televizyonlarda, haberlerde görüyoruz, bu ameliyat çok tehlikeli!

  Liposuctionda ameliyat süresi uzarsa, alınan yağ miktarı 5 litreden fazla olursa bu ameliyat tehlikeli bir işlem haline gelebilir. Bu nedenle alınacak yağ miktar makul, kabul edilebilir bir ölçüde olmalıdır.

 • Liposuction tekrar yapılabilir mi?

  Evet. Genellikle 3-6 ay bekledikten sonra bu işlem tekrarlanabilir.

top