Meme Cerrahisi

Meme Cerrahisi

Bundan yaklaşık 10 yıl öncesine kadar meme kanserinde tedavi memenin tamamının alınması şeklinde olmakta ve hastalar erkek memesi gibi tahta bir gövde ile hayatlarına devam etmek zorundaydılar. Günümüzde ise artık hastalar meme cerrahisi sonrası ameliyattan çıktından sonra yeni meme dokusuna sahip olma şansları var.
 • Yeni meme oluşumu (rekonstrüksiyon) ne zaman yapılır?

  Meme rekonstrüksiyonu meme cerrahisi (mastektomi) ile aynı anda eş zamanlı olarak ya da geç dönemde yapılabilmektedir.

 • Hangi yöntemler kullanılabilir?

  Eş zamanlı meme rekonstrüksiyonunda doku genişletici ve protezler kullanılırken, geç dönemde hastanın vücudunun başka bölgelerindeki kendi dokusu kullanılır.

 • Yapılan meme eski orijinal memenin aynısı olur mu?

  Cevaplaması en zor ve hastanın cevabı en zor kabul edeceği soru budur aslında. Genellikle meme rekonstrüksiyonu tek aşamalı olmayıp birden fazla ameliyat gerektirebilen bir tedavi sürecidir. Sutyenle karşı normal meme ile birebir benzerlik yakalanırken, çıplak olarak bakıldığında bazı farklılıklar ve asimetriler olabilir. Burada hastanın çok iyi bir şekilde bilinçlendirilmesi ve beklentilerini gerçekçi sınırlarda tutması gerekir.

 • Hangi yöntem daha iyi?

  Meme cerrahisi yapılmamış ise tercihim eş zamanlı doku genişletici yerleştirilmesi ve 3-6 ay sonra doku genişleticisinin çıkarılıp yerine kalıcı protezin konulmasıdır. Fakat bazen hastalar geç dönemde müracaat ederler. Bu durumda ise karın dokusu veya sırt dokusu gibi hastanın kendi dokusu kullanılarak yeni meme yapımı gerçekleştirilebilir.

 • Cerrahi komplikasyonlar var mıdır?

  Eğer yeniden meme yapımı protez ile gerçekleştirilecek ise nadiren de olsa protezin deri altında belirgin olması, memede şekil bozukluğu oluşumu gibi problemler görülebilirken; kendi dokusu kullanıldığında ise bazen doku beslenmesi bozulabilir ve hasta tekrar ameliyat olmak zorunda kalabilir.

 • Meme başı yapılabilir mi?

  Geç dönemde mevcut meme bölgesindeki deri kullanılarak meme başı oluşturulabilir ve tatuaj (dövme) ile meme başı çevresindeki kahverengi görünüm sağlanabilir.

top